Żywienie szczeniąt

Szczenięta w fazie rozwoju bardzo szybko rosną. Dlatego tak istotne jest zapewnienie im odpowiedniego, żywienia. Jest ono zupełnie inne niż w przypadku dorosłych psów. Co podawać małym pupilom, aby prawidłowo się rozwijały?

Pierwszym pokarmem, jaki otrzymują szczeniaki, jest mleko matki, bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Po około 3 – 4 tygodniach można zacząć wprowadzać karmę dla psów. Oczywiście ta sucha powinna najpierw zostać namoczona. Wraz z rozwojem szczeniaka warto stopniowo zmniejszać ilość wody do niej dodawanej.

Karma dla psów, którą należy podawać małym pupilom, nie powinna być taka sama jak dla dorosłych psów. W przeciwnym wypadku może hamować ich wzrost oraz rozwój. Przede wszystkim musi mieć większą gęstość energetyczną oraz zawierać więcej składników odżywczych przy zachowaniu takich samych objętości. Poszczególne karmy dla szczeniąt są szczegółowe opisane na opakowaniach oraz zawierają informację o wielkości porcji, jakie należy podawać.

Kluczową kwestią jest nieprzekarmianie czworonożnych przyjaciół. Trzeba kontrolować ilość podawanej karmy. Szczeniak po zjedzeniu wyznaczonej mu porcji nie poprzestanie na tym, jeśli dostanie więcej. To wpłynie negatywnie na jego układ pokarmowy, który nie jest przygotowany do większej ilości pożywienia na raz. Skutkiem tego może być zaburzenia tempa wzrostu, a także szybkie, niekontrolowane przybieranie na wadze.

Porcje, jakie należy podawać szczeniakowi, trzeba dostosować do jego wieku, wagi, aktywności fizycznej oraz rasy zwierzęcia. W razie wątpliwości warto udać się do weterynarza celem określenia dziennej dawki pokarmu. Oczywiście im starszy i większy szczeniak to należy te porcje odpowiednio modyfikować, zwiększać.

Czym nie karmić na pewno małego pupila? Przede wszystkim zakazane jest podawanie surowego mięsa. Nie można również żywić czekoladą, która może okazać się dla niego bardzo niebezpieczna. Co ciekawe słodycze, które zawierają ksylitol, dla szczeniaka oraz dorosłego psa są po prostu toksyczne i mogą mu jedynie zaszkodzić.

Comments are closed.