Ochrona psów przed kleszczami

skuteczna obroża na kleszcze

Wiosna to piękna pora roku. Do życia budzi się bowiem wówczas przyroda, a i w człowieku nagle znajdują się nowe pokłady energii. Niestety, czas wiosenny to również początek zmagań ze wszelkiej maści insektami, spośród których najbardziej uciążliwe i najbardziej niebezpieczne są kleszcze. Zagrażają one w podobnym stopniu zarówno ludziom jak i zwierzętom. Warto zainwestować w odpowiednią profilaktykę, aby uchronić swojego pupila przed pogryzieniem.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Warto o tym pomyśleć kilka tygodni przed wiosną, zwłaszcza jeżeli zwierzak często chodzi na spacery do lasu czy na łąkę. Istnieje kilka sposobów na ochronę psiaka przed kleszczami. Do najbardziej popularnych zalicza się obroża przeciw kleszczom oraz specjalne krople do zakrapiania na skórę, których zadaniem jest odstraszenie insektów. Niezależnie od wybranej metody prewencyjnej, po każdym spacerze dobrze jest przejrzeć dokładnie sierść psiaka, aby sprawdzić czy nie przyniósł on ze sobą nieproszonego gościa.

Obroże na kleszcze

Obroże przeciw insektom cechują się bardzo wysoką skutecznością. Oczywiście pod warunkiem, że są w prawidłowy sposób używane. Należy pamiętać o tym, aby taka obroża na kleszcze miała stały kontakt ze skórą psiaka. U zwierząt krótkowłosych przeważnie nie ma z tym problemu. Co jednak zrobić w przypadku, gdy psiak ma bardzo długą i gęstą sierść? Wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się delikatne podgolenie włosów na szyi zwierzęcia.

Zakrapiacz na skórę

W porozumieniu z lekarzem weterynarii, psiakowi można podać także specjalny preparat do zakrapiania na skórę. Fiolkę podaje się najczęściej między łopatkami, tak aby pies nie miał możliwości zlizania podanego preparatu. Należy pamiętać o tym, że przez kilka dni poprzedzających podanie kropel nie powinno się psa kąpać. Z kąpieli warto również zrezygnować na kilka dni po zakropieniu skóry.

Comments are closed.