Rodzaje smyczy dla psów

Właściciele psów doskonale wiedzą, jak duży wybór smyczy oferują dziś producenci gadżetów dla zwierząt. Różnice dotyczą przede wszystkim ich konstrukcji i przeznaczenia. Jakie rodzaje smyczy są najpopularniejsze?

profesjonalna smycz dla wszystkich psów

Smycz klasyczna

Jest to zdecydowanie najbardziej powszechna forma smyczy dla psów. Może być stworzona ze skóry, taśmy, linki lub łańcucha. Na jednym jej końcu znajduje się uchwyt, a na drugim – karabińczyk. Klasyczna zwykle ma długości ok. 1-1,5 metra. Dobrze dopasowana do osobowości i gabarytów zwierzaka, pozwala mu na komfortowy spacer, a właścicielowi zapewnia jednoczesną możliwość kontroli ruchów i zachowań czworonoga, co jest niezwykle istotne w przypadku mniej zdyscyplinowanych psów, które wymagają jeszcze nieco tresury.

Smycz automatyczna

Ten typ smyczy najczęściej wykonany jest z linki lub taśmy i dodatkowo wyposażony w specjalny mechanizm, umiejscowiony w plastikowym uchwycie. Dzięki takiej konstrukcji właściciel może kontrolować, blokować i zmieniać jej długość, np. w zależności od sytuacji na spacerze. Tego rodzaju smycz dla psa jest o wiele dłuższa od klasycznej – może mieć nawet 8 metrów – i przeznaczona jest dla spokojniejszych, bardziej ułożonych czworonogów małych i średnich ras.

Smycz regulowana

Wykonana z taśmy lub linki, z powodzeniem nadaje się dla każdego typu psa. Prosta w budowie, praktyczna, choć nie posiada mechanizmu jak automatyczna. Właściciel może regulować jej długość dzięki karabińczykom, znajdującym się na obu końcach z czego jeden służy do wpinania obroży, zaś drugi – do utworzenia pętelkowego uchwytu.

Smycz a jej przeznaczenie

Na rynku dostępne są również różne rodzaje smyczy dla psów ze względu na potrzeby odnośnie ich zastosowania. Przykładem może być kilkunastometrowa smycz treningowa, która – jak sama nazwa wskazuje – jest używana podczas szkolenia czworonoga. Z kolei na psich pokazach właściciele najczęściej stosują wystawową, która nie wymaga zakładania obroży. Natomiast osoby, które szczególnie cenią sobie aktywność fizyczną ze swoim pupilem, powinny wyposażyć zwierzę w smycz sportową.

Comments are closed.