Czy pies powinien mieć obrożę?

popularne psie obroże

Wielu właścicieli psiaków odstępuje od zakładania obroży swoim pupilom, sądząc że szelki są o wiele dla nich wygodniejsze i bezpieczniejsze. Prawda jednak jest taka, że odpowiednio dobrana obroża nie powinna powodować u zwierzaka żadnego dyskomfortu, tym bardziej nie będzie go ranić czy uwierać.

Dlaczego obroża jest taka ważna?

W rasowych hodowlach szczenięta przygotowywane są do noszenia obroży już od pierwszych chwil po urodzeniu. Początkowo otrzymują kolorowe, wiązane na szyi wstążki, by po pewnym czasie zamienić je na „dorosłe” obroże. Dzięki temu w przyszłości bez problemu zaakceptują obrożę na swojej szyi.

Obroża podczas spacerów umożliwia przypięcie do niej smyczy i prowadzenie psa w kontrolowany sposób. Można do niej przypiąć adresówkę, dzięki której zagubiony pupil ma większą szansę na powrót do domu. Dzięki temu, że psiak nosi obrożę, właściciel może odpowiednio kontrolować jego zachowanie i powstrzymywać psiaka, kiedy ten chce się zachować agresywnie bądź gwałtownie.

Jak wybrać odpowiednią obrożę?

Najważniejsze, by obroża była odpowiednio dobrana do rozmiaru psa. Po założeniu nie może ona usztywniać karku lub szyi zwierzęcia, nie powinna też ciągnąć jej w dół. Obroża dla psa (dowiesz się więcej czytając ze strony) powinna ściśle przylegać do szyi zwierzaka, jednak nie może jej obcierać. Rozmiar jest dobrany idealnie, kiedy między szyję zwierzaka, a obrożę można bez problemu włożyć dwa palce.

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonana jest obroża dla psa, to właściciele czworonogów mają naprawdę spory wybór. Obroże skórzane są bardzo efektowne i wytrzymałe, ale trzeba je odpowiednio impregnować. Równie wytrzymałe są obroże parciane, one jednak mają po pewnym czasie tendencje do strzępienia się. obroże wykonane z metalu będą odpowiednie raczej dla większych psów, są bowiem dość ciężkie i masywne. Wykazują się jednak sporą wytrzymałością.

Comments are closed.